دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1401 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 122-111 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری، گروه جامعه شناسی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران
2- دانشیار، گروه جامعه شناسی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران (نویسنده مسئول). ، asfajir@hotmail.com
3- دانشیار، گروه جامعه شناسی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران
چکیده:   (1100 مشاهده)
هدف: تحقیق حاضر در پی توصیف و تبیین بررسی رابطه بین سبک زندگی و زندگی در خوابگاه های دانشجویی از یک نمونه 240 نفره از بین دانشجویان 20-32 ساله ساکن در خوابگاه های دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می باشد.
مود و روش ها: این تحقیق با استفاده از روش پیمایش انجام گرفته است و داده های مورد نظر نیز از طریق پرسشنامه جمع‌آوری و استخراج و تحلیل شده است. مطالعات حاضر در قالب چهارچوب نظری برگرفته از نظریات جامعه شناسان، روان شناسان و مردم شناسان در زمینه سبک زندگی می باشد و از نظریات گیدنز در زمینه سبک زندگی استفاده شده است. در این راستا، پژوهش حاضر با بهره گیری از رویکرد پیمایشی و با هدف دسته بندی و تحلیل سبک زندگی دانشجویان ساکن در خوابگاهها و همچنین گزارشات علمی در زمینه سبک زندگی خوابگاهی و نحوه نگرش دانشجویان در منابع مرتبط داخلی و خارجی به دسته بندی فیش های گردآوری شده پرداخته و سپس با SPSS  وemos  نسبت به تبیین و تحلیل داده ها پرداخته شد.
یافته ها: با توجه به یافته ها سبک زندگی راهی برای تعریف ارزش ها، نگرش ها و رفتار (هویت) افراد است.
نتیجه گیری: نتیجه گیری می شود خوابگاه دانشجویی مکانی است برای یادگیری دانشجویان خوابگاهی؛ و هر گونه شناخت بیشتر در این مورد می تواند از هرگونه آسیب های زندگی خوابگاهی جلوگیری به عمل آورد.
متن کامل [PDF 457 kb]   (718 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1400/8/6 | انتشار: 1401/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.