دوره 5، شماره 3 - ( پاییز1400 1400 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 106-116 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار، گروه آموزش ابتدایی، دانشگاه فرهنگیان، تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، mohamadazimi86@yahoo.com
چکیده:   (1098 مشاهده)
اهداف  : در نظام جمهوری اسلامی ایران به مدارس و تربیت دینی، اهمیت ویژه داده می شود، زیرا مراحل اولیه رشد و تکوین شخصیت در دوران کودکی و نوجوانی تثبیت می شود و گاهی برای تمام عمرباقی می ماند بنابراین هدف این پژوهش تحلیل محتوای مولفه های بهداشت و ارتقای سلامت  کتب هدیه های آسمانی دوره  ابتدایی  بر اساس مفروضه های نظام  سلامت   با تاکید بر آموزش است .
ابزار و روش ها  : در این مطالعه توصیفی از روش تحلیل محتوا استفاده شده است. جامعه آماری این پژوهش همه کتاب‌های پایه چهارم و پنجم و شش دوره  ابتدایی سال تحصیلی   1397 ـ 1398 (3 جلد کتاب) بود . ابزار پژوهش "آنتروپی شانون" (Shanon Entropy) بود . روایی محتوایی این پژوهش نیز توسط 12 نفر از متخصصان علوم دینی  و 8 نفر از متخصصان آموزش بهداشت  تایید شد که محتوای طرح از نظر پاسخگو( متن کتب هدیه های آسمانی  پایه چهارم و پنجم و شش دوره  ابتدایی) و دوازده مؤلفه  اصلی و 58 مولفه فرعی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت  مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها   : نتایج تحلیل محتوای آنتروپی شانون نشان داد که  بررسی  کل  3 کتاب  هدیه های آسمانی پایه چهارم ، پنجم و شش دوره  ابتدایی مولفه ی مربوط به سلامت روانی  با 443 مورد بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده، و کمترین مقدار مربوط به کنترل و پیشگیری از بیماری ها  و معلولیت  با  1 فراوانی است. و از مجموع 620  فراوانی  مولفه های سلامت در کتاب  هدیه های آسمانی پایه چهارم ، پنجم و شش دوره  ابتدایی ،  31 مورد به سلامت جسم، 26 مورد به سلامت تغذیه، 3 مورد به سلامت محیط،  6 مورد به سلامت محیط زیست، 24  مورد به سلامت خانواده، 10 مورد به حوادث ایمنی، 47 مورد به تحرک بدنی، 443 مورد به سلامت روانی، 17 مورد به پیشگیری از رفتار های پرخطر، 1 مورد به کنترل و پیش گیری از بیماری ها، 1 مورد به معلولیت، 11 مورد به بهداشت عمومی و بهداشت مدرسه، اشاره شده است.
نتیجه گیری : یافته های حاصل از فراوانی نشان می دهند که بیشترین ضریب بهنجار  در بین مولفه های  سلامت  در پایه چهارم ، پنجم و شش دوره  ابتدایی مربوط به مولفه سلامت روان  با مقدار (17/3) و کمترین  ضریب اهمیت به  کنترل و پیشگیری از بیماری ها و معلویت   مجموعا  با  مقدار (0.01) می باشد.
 
متن کامل [PDF 1497 kb]   (8 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/3/1 | انتشار: 1400/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.