دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 80-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن و حدیث، واحد فسا، دانشگاه آزاد اسلامی، فسا. ایران.
2- استادیار گروه الهیات و معارف اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران (نویسنده مسئول). ، Farzaneh2139@gmail.com
3- استادیار گروه الهیات و معارف اسلامی – علوم قرآن و حدیث، واحد فسا ، دانشگاه آزاد اسلامی ، فسا، ایران.
چکیده:   (303 مشاهده)
هدف: هدف تحقیق حاضر بررسی نقش «ترین» های ارزشی در سبک زندگی اسلامی از نگاه قرآن کریم  می باشد.
مواد و روش‌ها:  در این پژوهش، با انتخاب آیات دربردارنده «ترین»ها ، با روش توصیفی و تحلیلی به بررسی و تحلیل معانی و مفاهیم آیات مربوطه و تاثیر آن در سبک زندگی، با استفاده از تفاسیر و کتب مربوطه، پرداخته است.
یافته‌ها:  فضیلت کلام خدا بر سایر گفتارها بسان برتری پروردگار برسایر مخلوقاتش است. خداوند تمام کارهای خود را به بهترین وجه انجام داده است. «اَحسَنَ کُلِّ شَیءٍ خَلقَه». حکم او بهترین حکم است و از ما خواسته است کارمان  به نحو احسن باشد، چون عمر انسان محدود و دستورات کمال بخش بسیار است، قهراً باید انتخاب «بهترین» ها در کار باشد.
نتیجه‌گیری: استفاده از «ترین»های مثبت قرآنی از جمله؛ عالِم ترین، باتقواترین، راستگوترین و ...همراه با مصادیق و ابعاد وآثار آنها در سبک زندگی و استحکام و دوام فرد و جامعه و ایجاد سلامت و امنیت اجتماعی نقش بسزایی دارد.
متن کامل [PDF 417 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/17 | انتشار: 1401/3/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.