جلد 5 - ویژه نامه مدیریت و آموزش                   جلد 5 - ویژه نامه مدیریت و آموزش صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hedayati A, Saffarian Hamedani S, Taghvaee M. Presenting a Model of Managerial Skills based on Hooshin Connery Technique with Emphasis on the Role of Organizational Adaptability in Islamic Azad Universities of Mazandaran Province. Islamic Life Style 2021; 5
URL: http://islamiclifej.com/article-1-989-fa.html
هدایتی علی، صفاریان همدانی سعید، تقوایی مریم. ارائه مدل مهارت های مدیریتی مبتنی بر تکنیک هوشین کانری با تأکید بر نقش انطباق پذیری سازمانی در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مازندران. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت 1400; 5 ()

URL: http://islamiclifej.com/article-1-989-fa.html


1- دانشجوی دکتری، گروه مدیریت آموزشی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران.
2- استادیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران (نویسنده مسئول). ، snhrm3000@gmail.com
3- استادیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران.
چکیده:   (617 مشاهده)
هدف: هدف از پژوهش حاضر ارائه مدل مهارتهای مدیریتی مبتنی بر تکنیک هوشین کانری با تأکید بر نقش انطباقپذیری سازمانی بود.
مواد و روش ها: روش پژوهش ترکیبی از نوع طرح تحقیق آمیخته اکتشافی (کیفی- کمی) بود. جامعه آماری پژوهش در بخش کیفی شامل (خبرگان دانشگاهی، اعضای هیئت‌علمی و مسئولین دانشگاهی) جهت اتفاق نظر در روش دلفی بودند،  حجم نمونه  در بخش کیفی با در نظر گرفتن قانون اشباع به تعداد 17 نفر تعیین شد. و در بخش کمی جامعه آماری شامل اعضای هیئت‌علمی دانشگاههای آزاد اسلامی استان مازندران بود. در بخش کمی حجم نمونه به تعداد 274 نفرتعیین شد. روش نمونه گیری در بخش کمی به روش تصادفی خوشهای چندمرحله‌ای بود. روش جمعآوری اطلاعات به روش کتابخانهای، و ابزار اندازهگیری در بخش کیفی مصاحبه نیمه ساختاریافته و در بخش کمی شامل پرسشنامه محقق ساخته، که سؤالات آن برگرفته از دادههای حاصل از مصاحبه بود. تعیین روایی پرسشنامه تحقیق حاضر به دو روش 1. صوری و 2. محتوایی  انجام شد، در روش صوری پرسشنامه در اختیار گروهی از خبرگان قرار گرفت و در روش محتوایی محاسبات مربوط به ضرایب AVE و CR مربوط به روایی گویه های پرسشنامه مورد تایید قرار گرفت. ضریب پایایی با استفاده از آزمون آلفای کرونباخ مورد تایید قرار گرفت.  به منظور تجزیه و تحلیل دادهها در بخش کیفی از تکنیک دلفی و در بخش کمی از روش مدل‌یابی معادلات ساختاری از نرم‌افزارهای SPSS و AMOS استفاده شده‌ است. یافتهها  نشان داد که 55 درصد مهارتهای مدیریتی در دانشگاههای آزاد استان مازندران به ابعاد و مولفههای هوشین کانری که شامل چهار بعد (1. روابط تأمین‌کننده ، 2. بهبود فرآیند، 3. اندازه‌گیری کیفیت 4. الگو گیری ) با تأکید بر نقش  انطباقپذیری سازمانی که شامل سه بعد (1. سازگاری سازمانی ، 2. ارزش سازمانی ، 3. رقابت سازمانی ) میباشد، وابسته است. که این ابعاد میتوانند مهارت های مدیریتی در دانشگاههای آزاد استان مازندران که دارای شش بعد بشرح: 1(1. فنی ، 2. انسانی ، 3. ادراکی ، 4. ارتباطی ، 5. مهارت کار تیمی ، 6. مهارت ابتکاری).می باشد. را تبیین و پیش بینی کنند.
یافته ها: با توجه به نتابج بدست آمده پیشنهاد شد که دانشگاههای آزاد اسلامی استان مازندران در راستای تحقق این مقولات گام به گام و به تدریج با توجه به یک نقشه راه و برنامه استراتژیک درازمدت عمل نمایند و به منظور جامه عمل پوشاندن آن تدوین یک برنامه عملیاتی ضرورت دارد. داشتن رویکرد پارادایمی با نگاه بومی و منطقهای نیز به تحقق آن کمک میکند.
نتیجه گیری: رویکرد مهارتهای مدیریتی ، امروزه بسیار مورد توجه سازمانها قرار گرفته، چراکه موجب ترقی و بالندگی افراد سازمان می شود و موجبات رسیدن به اهداف را بیش از پیش هموار می کند.
متن کامل [PDF 2080 kb]   (387 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/15 | انتشار: 1401/5/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb