جلد 5 - ویژه نامه                   جلد 5 - ویژه نامه صفحات 229-220 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abroshan F, Makvandi Hosseini S, Sotoudeh Asl N, Sabahi P. Comparison of the Effectiveness of Emotionally Rational Behavioral Therapy and Therapy based on Acceptance and Commitment on Disease-Induced Distress in People with type 2 Diabetes. Islamic Life Style 2022; 5 :220-229
URL: http://islamiclifej.com/article-1-966-fa.html
آب‌روشن فرزانه، مکوند حسینی شاهرخ، ستوده اصل نعمت، صباحی پرویز. مقایسه اثربخشی رفتار درمانی عقلانی هیجانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر دیسترس ناشی از بیماری در افراد مبتلاء به دیابت نوع دوم. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت 1400; 5 () :229-220

URL: http://islamiclifej.com/article-1-966-fa.html


1- دانشجوی دکتری، گروه روانشناسی عمومی، واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران.
2- دانشیار، گروه روانشناسی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران (نویسنده مسئول). ، shmakvand@semnan.ac.ir
3- دانشیار، گروه روانشناسی، واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران.
4- استادیار، گروه روانشناسی, دانشگاه سمنان, سمنان, ایران.
چکیده:   (1007 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی رفتار درمانی عقلانی هیجانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر دیسترس ناشی از بیماری در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم انجام شد.
مواد و روش ها: روش پژوهش حاضر نیمه آزمایشی با طرح پیشآزمون-پسآزمون پیگیری بود.از میان کلیه بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم زن دارای پرونده در کلینیک پارسیان اسلام شهر در سال ۱۳۹۸ یک نمونه کل ۴۵ نفره با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل (15 نفر) گمارده شدند. دو گروه آزمایشی اول و دوم به ترتیب جلسات 60 دقیقهای رفتار درمانی عقلانی هیجانی گروه کنترل در لیست انتظار ماند. ابزار مطالعه شامل پرسشنامه دیسترس ناشی از بیماری (پولونسکی و همکاران، 2005) در ۳ مرحله تکمیل شد. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌دست‌آمده از اجرای پرسشنامه از طریق نرم‌افزار spss24 در دو بخش توصیفی و استنباطی (تحلیل کوواریانس) انجام گرفت.
یافته ها: یافتهها نشان داد که هر دو مداخله به کار رفته در این پژوهش می‌توانند به‌طور معناداری دیسترس ناشی از بیماری در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم را بهبود بخشیدند (05/0p<)، با این تفاوت که مداخله رفتار درمانی عقلانی هیجانی تاثیر بیشتری بر دیسترس ناشی از بیماری داشت. به علاوه درمرحله پس آزمون-پیگیری تفاوت معنی دار مشاهده نشد (05/0p<) که بیانگر پایداری تغییرات مداخله است.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این پژوهش، درمان پذیرش و تعهد و رفتار درمانی عقلانی هیجانی، مداخلات موثری در کاهش دیسترس ناشی از بیماری در بیماران مبتلا به دیابت داشتند و به متخصصان بالینی پیشنهاد میشوند.
متن کامل [PDF 1257 kb]   (429 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/10 | انتشار: 1401/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb