دوره 5، شماره 3 - ( پاییز1400 1400 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hoseini Ahangari S A, Zarbakhsh M, Mahmoodi N. Investigating the Relationship between Parent-Child Conflict and Feeling of Loneliness with Drug Addiction Tendency Among University Students. Islamic Life Style. 2021; 5 (3) :1-9
URL: http://islamiclifej.com/article-1-813-fa.html
حسینی آهنگری سید عابدین، زربخش محمد، محمودی ناهید. بررسی رابطه بین تعارض والد-فرزند و احساس تنهایی با گرایش به مصرف مواد مخدر در دانشجویان. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1400; 5 (3) :1-9

URL: http://islamiclifej.com/article-1-813-fa.html


1- استادیار، گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
2- دانشجوی دکترای مشاوره، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی،دانشگاه شهید چمران، اهواز، ایران.
3- کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، دانشکده علوم پزشکی آبادان، آبادان، ایران (نویسنده مسئول). ، Mahmoodi.n2014@gmail.com
چکیده:   (854 مشاهده)
هدف: اعتیاد به عنوان یکی از معضلات اجتماعی، میان افراد جامعه، به ویژه جوانان شایع شده است که می تواند مضرات مختلف اجتماعی، بهداشتی، شغلی و قانونی داشته باشد. در همین راستا، هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه تعارض والد-فرزند و احساس تنهایی به عنوان پیشایندهای گرایش به مصرف مواد مخدر در دانشجویان بود.
مواد و روش ها: روش پژوهش از نوع توصیفی-همبستگی بود. نمونه پژوهش را 200 نفر از دانشجویان علوم پزشکی آبادان تشکیل می دادند که به روش در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای گردآوری داده ها شامل مقیاس های گرایش به مواد مخدر (1380)، پرسشنامه تعارض نوجوان با والدین نسخه کوتاه (CBQ) (1979) و مقیاس تجدید نظر شده ی احساس تنهایی (UCLA) (1980) بودند.
یافته ها: برای تحلیل داده ها از همبستگی ساده و رگرسیون گام به گام استفاده شد. ضرایب همبستگی پیرسون بین تعارض والد فرزند با گرایش به مصرف مواد مخدر 39/0r= و احساس تنهایی با گرایش به مصرف مواد مخدر 33/0r= به دست آمده که همگی معنادار می باشند. همچنین نتایج رگرسیون گام به گام نشان داد که تعارض والد-فرزند و احساس تنهایی به طور معنی داری پیش بینی-کننده ی گرایش به مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان هستند.
نتیجه گیری: در نتیجه حل تعارضات والدین و فرزندان و همچنین توجه به مسائل فردی دانشجویان می تواند در پیش گیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر آنها مؤثر واقع شود.
 
متن کامل [PDF 1387 kb]   (3 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/26 | انتشار: 1400/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb