XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روانشناسی، گروه روانشناسی، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان، اصفهان، ایران.
2- استادیار، گروه روانشناسی، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان، اصفهان، ایران. ، alimahdad.am@gmail.com
3- دانشیار، گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران.
چکیده:   (211 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی آموزش مدیریت خود، مدیریت هیجان و تلفیق این دو روش به مادران نوجوانان دختر شهر تهران بر احساس تعلق به مدرسه و بهزیستی جامع بود.
مواد و روش ها: روش این پژوهش طرح نیمه‌آزمایشی دو گروهی با پیش­‌آزمون، پس­‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش کلیه مادران نوجوانان دختر شهر تهران در سال 1397 بودند که از بین مدارس شهر تهران تعداد 60 نفر از مادران نوجوانان دختر دارای مشکلات مرتبط با ناسازگاری تحصیلی به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند و به صورت تصادفی در چهار گروه (سه گروه آزمایش و یک گروه کنترل) جایگزین شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های بهزیستی جامع (کیز) و احساس تعلق به مدرسه (بری و بتی) استفاده شد. داده‌های پژوهش نیز با استفاده از آزمون تحلیل واریانس چند متغیری با اندازه‌گیری‌ مکرر تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: یافته‌های حاصل از تحلیل داده‌های پژوهش نشان داد که در بهزیستی جامع و احساس تعلق به مدرسه، بین سه مرحله پیش­‌آزمون، پس­‌ آزمون و پیگیری (01/0P<) و دو گروه آزمایش و کنترل (05/0P<) تفاوت معنادار وجود دارد. در مرحله پیگیری، اثربخشی اجرای بسته­های آموزشی مدیریت خود و مدیریت هیجان و تلفیقی برای متغیر­های بهزیستی جامع و احساس تعلق به مدرسه تداوم داشت. بنابراین اجرای بسته آموزشی مدیریت خود، مدیریت هیجان و تلفیقی، به مادران نوجوانان دختر می‌تواند با افزایش بهزیستی جامع  و احساس تعلق به مدرسه، ناسازگاری اخلاقی و تحصیلی فرزندان آنان را کاهش دهد. از این رو لازم است متخصصان و روانشناسان این حوزه بیشتر به ابعاد روان‌شناختی این آموزش‌ها توجه کنند.
نتیجه گیری: در تبیین این یافته‌ها می‌توان گفت چنانچه هیجان ‌ها به شکل کنترل نشده ابراز شوند، نه تنها کارکرد زیستی و اجتماعی ندارند، بلکه آسیب‌زننده نیز هستند
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb