دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 153-161 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seif Naraghi M. Curriculum Designing with a remediation and restoration of dysgraphia Approach in for Primary elementary students. Islamic Life Style. 2018; 2 (2) :153-161
URL: http://islamiclifej.com/article-1-521-fa.html
ملکی لیلی، سیف نراقی مریم، نادری عزت الله، علی عسگری مجید. طراحی انگاره ی برنامه درسی با رویکرد اصلاح و ترمیم نارسانویسی دانش آموزان عادی دوره اول ابتدایی. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1397; 2 (2) :153-161

URL: http://islamiclifej.com/article-1-521-fa.html


1- دانشجوی دکتری، رشته برنامه ریزی درسی، گروه علوم تربیتی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران، ایران
2- استاد، گروه علوم تربیتی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
3- دانشیار پایه، گروه علوم تربیتی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (833 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مشکلات شایع در مدارس ابتدایی خوانایی دست خط دانش آموزان است. هدف این تحقیق ارائه الگوی برنامه درسی با رویکرد اصلاح و ترمیم نارسانویسی در دانش آموزان عادی دوره اول ابتدایی می باشد. چرا که بسیاری از آموزگاران ابتدایی، به خصوص معلمان پایه های اول و دوم، کارشناسان آموزشی و والدین کودکان به اتفاق از بدخطی، نارسایی نوشتاری و کندنویسی شاگردان، ناخشنود و دل نگرانند.در این مقاله؛ بررسی مطالعات انجام شده در زمینه نارسانویسی، طراحی برنامه درسی و نظریه های مختلف صاحبنظران، منجر به ایجاد یک دیدگاه تئوریک در مورد برنامه درسی مبتنی بر مؤلفه های نارسانویسی در دوره اول ابتدایی گردیده است که در قالب الگوی برنامه درسی طراحی شده، به برنامه ریزان درسی و دست اندرکاران تعلیم و تربیت پیشنهاد می شود .
 روش بررسی: این پژوهش، جزء تحقیقات کاربردی است و با روش تحقیق پیمایشی انجام گرفت. لازم به ذکر است الگوی پیشنهادی به 497 نفر از متخصصان برنامه درسی و اختلالات یادگیری و معلمان دوره اول ابتدایی استان مازندران ارائه شد تا میزان تناسب الگوی پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد. ابزار گردآوری اطلاعات، برگرفته از مؤلفه های برنامه درسی زایس بوده، لذا به صورت پرسشنامه محقق ساخته (حاوی 54 گویه)، با مقیاس اسمی و طیف لیکرت تدوین گردید. روایی صوری و محتوایی پرسشنامه طبق نظر استادان راهنما و مشاور و جمعی از متخصصان برنامه درسی و اختلالات یادگیری و معلمان ذیربط که از تجربه و تخصص کافی در زمینه موضوع تحقیق برخوردار بودند، مورد تأیید قرار گرفته است. پایایی ابزار بر اساس ضریب آلفای کرونباخ به میزان 96/0 تأیید شده است. در روش تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی نظیر فراوانی و درصد میانگین و برای تجزیه و تحلیل سؤال های تحقیق از آزمون t تک نمونه ای استفاده شده است.
یافته ها: نتایج نشان می دهد که بین توزیع دیدگاه گروهها یعنی متخصصان برنامه درسی و متخصصان اختلالات یادگیری و معلمان دوره اول ابتدایی، در رابطه با الگوی برنامه درسی مکمل برای دانش آموزان با تاکید بر اصلاح و ترمیم نارسانویسی، تفاوت معناداری وجود ندارد.
نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاضر، الگوی برنامه درسی مکملی است که از سوی گروه های نمونه معتبر اعلام شده است. بنابراین، دست اندرکاران تربیتی به این امر عنایت لازم داشته و از الگوی برنامه درسی پیشنهادی برای برطرف ساختن مشکلات نارسانویسی کودکان بهره گیرند.
 
متن کامل [PDF 1245 kb]   (406 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/12/1 | انتشار: 1398/3/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb