جلد 4 - ویژه نامه                   جلد 4 - ویژه نامه صفحات 36-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Banaei M, Zameni F, Rasouli S E. Identifying the Effect of Dimensions of Social Education Based on Philosophical Principles From the Perspective of Quran and Atrat on the Prevention of Social Harms of Students. Islamic Life Style. 2021; 4 :36-45
URL: http://islamiclifej.com/article-1-497-fa.html
بنائی معصومه، ضامنی فرشیده، رسولی سیده عصمت. شناسایی تأثیر ابعاد تربیت اجتماعی مبتنی بر مبانی فلسفی از منظر قرآن و عترت بر پیش‌‌گیری از آسیب‌‌های اجتماعی دانش‌‌آموزان. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1399; 4 () :36-45

URL: http://islamiclifej.com/article-1-497-fa.html


1- دانشجوی دکتری، گروه علوم تربیتی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران.
2- دانشیار، گروه علوم تربیتی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران (نویسنده مسئول). ، f_zameni@yahoo.com
3- استادیار، گروه برنامه ریزی درسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران.
چکیده:   (1645 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با عنوان شناسایی تأثیر ابعاد تربیت اجتماعی مبتنی بر مبانی فلسفی از منظر قرآن و عترت بر پیش-گیری از آسیب‌‌های اجتماعی دانش‌‌آموزان انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: این پژوهش از نظر هدف کاربردی، از نظر داده‌‌ها آمیخته اکتشافی و از نظر روش اجرای پژوهش از نوع داده بنیاد و پیمایشی مقطعی بود. جامعه آماری این مطالعه در بخش کمی دانش‌‌آموزان متوسطه دوم شهر تهران در سال 1399 که تعداد آن‌‌ها 23600 نفر بوده است. از میان آن‌‌ها تعداد 384 نفر بر اساس فرمول کوکران به عنوان نمونه انتخاب شد. روش نمونه‌‌گیری تصادفی طبقه‌‌ای بود. همچنین جامعه آماری این مطالعه در بخش کیفی صاحب‌‌نظران حوزه علوم دینی و قرآنی وتربیتی در سال 1399 بود. روش نمونه‌‌گیری هدفمند بود که بر این اساس تعداد 21 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. تحلیل داده‌‌های این مطالعه با دو روش کمی و کیفی صورت گرفت.
یافته‌‌ها: نتایج نشان داد، رعایت قواعد اجتماعی، آموزش، تعاملات اجتماعی مؤثر، رفتار اسلامی و سلامت، رفتار مبتنی بر فرهنگ اسلامی، احترام، مردم‌‌سالاری دینی و مشورت گرفتن از دیگران و تربیت اجتماعی از جمله پیامدهای ابعاد تربیت اجتماعی مبتنی بر مبانی فلسفی از منظر قرآن و عترت است.
نتیجه‌‌گیری: ابعاد تربیت اجتماعی مبتنی بر مبانی فلسفی از منظر قرآن و عترت بر پیش‌‌گیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان، تأثیر دارد. در نهایت مدل مناسب مبتنی بر تأثیر مبانی فلسفی تربیت اجتماعی از منظر قرآن و عترت بر پیش‌‌گیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان ارائه شد.
 
متن کامل [PDF 783 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/2 | انتشار: 1399/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb