دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 5-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaei J. Effect of Cognitive-Behavioral Group Therapy with Emphasis on Islamic-Based Spiritual Beliefs on Increasing the Spirituality and Mental Health of Multiple Sclerosis Patients; a Case Study of Markazi Province, Iran. Islamic Life Style. 2018; 2 (1) :5-12
URL: http://islamiclifej.com/article-1-22-fa.html
رضایی جواد. تاثیر گروه‌درمانی شناختی- رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس؛ مطالعه موردی استان مرکزی. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1396; 2 (1) :5-12

URL: http://islamiclifej.com/article-1-22-fa.html


بخش مشاوره و سلامت روان، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، j.rezaei87@yahoo.com
چکیده:   (5324 مشاهده)
اهداف: با توجه به تاثیر درمان های نگرشی و شناختی- رفتاری بر افزایش سلامت روان بیماران مزمن و تاثیر روش های مقابله مذهبی و معنوی بر کاهش میزان دردهای ادراک شده و بیماری های مزمن و همچنین با درنظرگرفتن وجود زمینه های مباحث اسلامی و نقش و جایگاه تعیین کننده آن در فرهنگ جامعه­ ایرانی، پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر گروه درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) اجرا شد.
مواد و روش ها: در این پژوهش کاربردی از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل در سال 1395، تعداد 40 نفر از بیماران 35-18ساله استان مرکزی مبتلا به ام اس از نوع عود و بهبود به روش نمونه گیری تصادفی و به صورت داوطلبانه انتخاب شده و به طور تصادفی در دو گروه کنترل (20 نفر) و آزمایش (20 نفر) قرار گرفتند. برای جمع آوری داده ها از مقیاس اندازه گیری تجارب معنوی روزانه (DSES) و مقیاس سنجش سلامت روان مختص بیماران ام اس استفاده شد. گروه آزمایش 15 جلسه 2ساعته به صورت هفتگی تحت گروه درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور قرار گرفت. تحلیل داده ها از طریق نرم افزار SPSS 17 و با استفاده از آزمون T اختلافی دو نمونه مستقل انجام شد.
یافته ها: میانگین افتراقی نمرات معنویت روزانه و سلامت روان در دو گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنی داری داشتند (001/0=p).
نتیجه گیری: گروه درمانی شناختی ـ رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام اس استان مرکزی موثر است.
متن کامل [PDF 326 kb]   (953 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/10/13 | انتشار: 1396/10/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb