دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1401 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Barzegar A, Fathaliani H, Ehteshami A H. Investigating the political role of agents in the government and its impact on the lifestyle of Muslims. Islamic Life Style 2023; 6 (4)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-1337-fa.html
برزگر اعظم، فتحعلیانی حامد، احتشامی علی حسین. بررسی نقش سیاسی کارگزاران در حکومت و تاثیر آن بر سبک زندگی مسلمانان. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت 1401; 6 (4)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-1337-fa.html


1- دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث، دانشکده ی علوم انسانی، گروه علوم قرآن و حدیث، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، همدان، ایران.
2- استادیار گروه معارف، واحد ملایر، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، ملایر، ایران. ، hmdftln35@gmail.com
3- استادیار گروه علوم قرآن و حدیث، واحد تویسرکان، دانشگاه آزاد اسلامی، تویسرکان، ایران.
چکیده:   (204 مشاهده)
این پژوهش با هدف آشنایی با نقش سیاسی کارگزاران در حکومت و تاثیر آن بر سبک زندگی مسلمانان انجام شده است. از آن جایی که سبک زندگی کارگزاران سیاسی بخش اساسی و حقیقی پیشرفت جامعه است باید به این امر بیش از گذشته توجه شود. رفتار درست و سنجیده کارگزاران در استحکام پایه های حکومت و ماندگاری آن نقشی اساسی دارد و این کار جز با انتخاب افرادی لایق و شایسته و توجه به تربیت سیاسی مستمر آنان امکان پذیر نیست، چرا که ممکن است مقام و قدرت به تدریج سبب انحراف و یا تغییر ماهیت آنان گردد. بنابراین انتخاب و انتصاب مسئولین ردههای مختلف اداری و اجرایی، یکی از مـسایل مـهم و ضـروری و از وظایف خطیر حکومت اسلامی است؛ چرا که مهمترین عامل دوام یک نظام و حکومت، فرزانگی و شایستگی مسئولین و کارگزاران آن نظام میباشد. اهمیت کارگزاران حکومتی چنان است که هر جامعه ای برای آنکه بتواند روی سعادت ببیند و امور آن اصلاح شود، باید از کارگزاران لایق و متعهد بهره گیرد. در اهمیت نقش کارگزاران در ثبات یک نظام همین بس که ضعف کارگزاران آن نظام سیاسی حتی در مواردی که مشروعیت اولیه داشته است موجب زوال آن مشروعیت شده است، بر عکس، گاه یک نظام فاقد مشروعیت اولیه توانسته است به دلیل توانمندی کارگزاران و مدیران به مرور زمان مقبولیت و مشروعیت مردمی کسب کند. بنابراین، دوام و قوام حکومت ها قبل از هر چیز به نقش کارگزاران حکومتی بستگی دارد. و نیز گسترش ارزشهای اسلامی در جامعه برای تمدنسازی اسلامی با اصلاح سبک زندگی کارگزاران امکان می یابد. روش این تحقیق توصیفی-تحلیلی با فن کتابخانه ای است.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/6/5 | انتشار: 1401/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb