دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1401 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sahranavard B. Performing congregational prayers and its effects on the lifestyle and mental health of Farhangian University students and staff (with a phenomenological approach). Islamic Life Style 2023; 6 (4)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-1017-fa.html
صحرانورد بهنام. اقامه‌ی نماز جماعت و اثرات آن برسبک زندگی و سلامت‌روانی دانشجویان و کارکنان دانشگاه فرهنگیان ( با رویکرد پدیدارشناسانه ). سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت 1401; 6 (4)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-1017-fa.html


دانشگاه فرهنگیان ، sahranavardbehnam@yahoo.com
چکیده:   (375 مشاهده)

هدف : در دو دهه اخیر، رفتارهای مذهبی به عنوان مؤلفه­های تاثیر گذار بر سبک زندگی و ارتقاء دهنده سلامت روان مورد مطالعه قرار گرفته و پژوهشگران مختلف به­دنبال شناسایی رفتارهایی بوده­اندکه بیشترین تأثیر را  برمؤ لفه­های سبک زندگی و سلامت روانی داشته­اند. یکی از این رفتارهای مذهبی که در دین اسلام مورد توجه بوده، اقامه نماز بصورت جماعت است.  پژوهش حاضر با هدف تبیین پدیدارشناسی آثار و پیامدهای اقامه نمازجماعت و اثرات آن بر سبک زندگی و سلامت روانی دانشجویان، کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل انجام شده است.
مواد و روش ها :  این پژوهش از نظر هدف کاربردی بوده و به لحاظ روش، پدیدار شناسی می­باشد . در این پژوهش به منظور بررسی  آثار و پیامدهای روانی اجتماعی اقامه نمازجماعت ، از 24 نفر از افراد متخصص و آگاه ، با استفاده از نمونه گیری هدفمنداز نوع ملاک محور تا رسیدن به اشباع نظری استفاده شد. ابزار گردآوری داده­ها ، مصاحبه نیمه ساختاریافته و اسناد و مدارک علمی بود. و به­منظور تجزیه و تحلیل داده­ها از روش تجزیه و تحلیل تم ( مضمون ) و با استفاده از کدگذاری باز ، محوری و گزینشی در نرم افزار  MAXQDA2018انجام شد . روایی  یافته­های پژوهش با استفاده از روش­های بازبینی توسط اعضا، بررسی همکار، مشارکتی بودن پژوهش تضمین گردید. همچنین به­­منظور سنجش پایایی کدگذاری­های انجام شده، از روش­های بازآزمون و توافق درون­موضوعی استفاده گردیدکه به ترتیب 80 در صد و 79 درصد بدست آمد.چون بالاتر از 70 درصد بودند پایایی آن تایید شد.
یافته ها :  نتایج نشان داد که تعداد مفاهیم اولیه بدست آمده  از مصاحبه ها،  73 مفهوم  بوده که در قالب سه مضمون اصلی فردی شامل مضامین فرعی ( تقرب به خدا ، التزام به اخلاق اسلامی و تعالی انسان ) ، اجتماعی و خانوادگی شامل مضامین فرعی ( انسجام اجتماعی ، افزایش معنوبت و تقویت الفت اجتماعی )  روانی شامل مضامین فرعی ( کم شدن تنش های روان تنی، بهداشت روانی و فضیلت اخلاقی )  تقسیم شدند .
نتیجه گیری : بر اساس نتایج بدست آمده و برای کاربست و استفاده عملی از آثارنمازدر ابعاد مختلف زندگی در جامعه ، نیاز به ارادۀ جدی عوامل تاثیر گذار در این حوزه ضروری می باشد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/10/9 | انتشار: 1401/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb