:: دوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 11-12 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان رضایت زناشویی در الگوهای مختلف همسرگزینی؛ رویکرد مبتنی بر قرآن
فرشته بهمنش، فرزان قلی‌پور گودرزی *، فاطمه باکویی
اداره آموزش و پرورش، بابل، ایران ، f24farzan45@gmail.com
چکیده:   (105 مشاهده)
اهداف: در جوامع مختلف تداوم زندگی زناشویی و رضایت از آن به طور فزاینده‌ای در حال کاهش است. از آنجایی که الگوهای همسرگزینی از سنتی به مدرن تغییر یافته است و برخی محققان ارتباط این دو متغیر را نشان داده‌اند، مطالعه حاضر با هدف بررسی رضایت زناشویی در الگوهای مختلف همسرگزینی انجام و نتایج حاصل نسبت به برخی آیات قرآن بررسی شد.
ابزار و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی و ترکیبی (کمّی و کیفی) در سال ۱۳۹۳،  ۸۸۰ زن متاهل در سنین باروری (۴۹-۱۵ساله) در شهرستان بابل به‌روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند. پرسش‌نامه سبک‌های همسرگزینی برای بررسی الگوهای همسرگزینی و پرسش‌نامه رضایت زناشویی والتر و هودسون، برای ارزیابی رضایت زناشویی مورد استفاده قرار گرفت. تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS ۲۱ و توسط آزمون‌های مجذور کای، T ... و رگرسیون لجستیک انجام شد.
یافته‌ها: استقلال در انتخاب همسر، سطح تحصیلات، وضعیت اقتصادی و الگوی همسرگزینی در رضایت زناشویی موثر بودند. میزان رضایت زناشویی در زنانی که استقلال زیادی در انتخاب همسر داشتند، ۱/۹۸ برابر بیشتر از زنانی بود که استقلال نداشتند. میزان رضایت زناشویی در زنان با تحصیلات ابتدایی و راهنمایی، ۴۰% پایین‌تر از زنان با تحصیلات دانشگاهی بود. میزان رضایت زناشویی در زنان دارای وضعیت اقتصادی پایین، ۶۵% کمتر از زنان دارای وضعیت اقتصادی بالا بود. رضایت زناشویی در زنانی که الگوی همسرگزینی ترکیبی داشتند، ۲/۲۳ برابر بیشتر از زنانی بود که الگوی همسرگزینی مدرن داشتند (۰/۰۵>p).
نتیجه‌گیری: الگوی همسرگزینی ترکیبی در زنان موجب رضایت زناشویی بیشتر می‌شود.
واژه‌های کلیدی: الگوهای همسرگزینی، رضایت زناشویی، قرآن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳XML     Print


دوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها