:: دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 37-52 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل نوین در برساخت اجتماعی گفتمان سلامت معنوی
ابراهیم اخلاصی*
PhD گروه جامعه شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، eb.ekhlasi@gmail.com
چکیده:   (408 مشاهده)
اهداف: بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج با دایرنمودن امر میان "هستی" و "نیستی" و به چالش کشیدن امنیت هستی‌شناختی بیماران، باعث برانگیختگی "اضطراب وجودی و معنوی" در آنها می‌شوند؛ به‌علاوه، در مدرنیته متأخر، فراوانی بیماری­های مزمن تا حدود زیادی ناظر به سبک زندگی مدرن، با لحاظ لوازم ذهنی و رفتاری آن، نظیر محوریت "جامعه‌پذیری این‌جهانی"، "نگاه تقابل‌فکنانه میان مرگ و زندگی" و "فقدان فلسفه سلامت" است. هدف مقاله حاضر، ارزیابی انتقادی مطالعات و رویه‌های عملی انجام‌شده ناظر به ملاحظه ابعاد معنوی بیماران در مراکز درمانی و نیز ارایه مدلی به‌منظور منتفی‌ساختن تجربیات ابرازی بیماران در شرایط مواجهه­شان با بیماری­های مزمن بود.
اطلاعات و روش‌ها: در این مطالعه، ۴۰ پژوهش ایرانی (۱۷ پژوهش در بازه زمانی ۱۳۹۲-۱۳۸۷) و غیرایرانی (۲۳ پژوهش در بازه زمانی ۲۰۱۳-۲۰۰۲) با رعایت تقدم و تاخر زمانی نگارش، با رویکرد کیفی ارزیابی شدند.
یافته‌ها: در مطالعات داخلی، گویه‌ها ذیل ۵ محور مفهوم‌شناسی معنویت، یادگیری و آموزش معنویت، کارکردها و پیامدهای معنویت، نگرش‌های معطوف به معنویت و تجربه معنوی و معنویت سازمانی و در مطالعات خارجی ذیل ۶ محور تفاسیر و ویژگی‌های معنوی و مذهبی و دلالت‌های آن در عملکردهای بالینی، تاثیر معنویت و مذهب بر سلامتی، یادگیری و آموزش معنویت و مراقبت‌های معنوی، تجربه معنوی، سنجش معنویت و نیازهای معنوی بیماران و معنویت سازمانی تجمیع شدند.
نتیجه‌گیری: مدل برساخت اجتماعی گفتمان سلامت معنوی با واقع‌شدن در فراسوی دوگانه “عاملیت- ساختار”، به طور همزمان تاثیر و تاثر متقابل متغیرهای سطح خرد و کلان را دربرمی‌گیرد.
واژه‌های کلیدی: معنویت، سلامت، جامعه مصرفی، پزشکی مدرن، پرسش وجودی، فلسفه زندگی
متن کامل [PDF 525 kb]   (67 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
* نشانی نویسنده مسئول: تهران، دهکده المپیک، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم اجتماعی


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها