:: دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 29-39 برگشت به فهرست نسخه ها
فراتحلیل سبک زندگی با متغیرهای همبسته آن
کامران گنجی ، بنفشه قاسمی‌زاده، سعیده تقوی
گروه روان شناسی، واحد ملایر، دانشگاه آزاد اسلامی، ملایر، ایران ، ganjikamran@yahoo.com
چکیده:   (2060 مشاهده)
اهداف: سبک زندگی، ریشه­­های جامعه­­شناختی و روان­شناختی طولانی دارد. هدف پژوهش حاضر فرا تحلیل متغیرهای همبسته با سبک زندگی در ایران بود.
اطلاعات و روش ها: روش پژوهش حاضر از نوع فراتحلیل است، از این رو با استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی داخلی و خارجی نسبت به یافتن و جمع­آوری تمام گزارش­های پژوهشی اقدام شد. نمونه مطالعات مورد استفاده شامل 14 مطالعه انجام شده از 1385 تا 1392 در سراسر ایران بود که 4652 نفر آزمونی را در بر می گرفت. داده های حاصل از این 14 مطالعه با روش اندازه اثر ضریب همبستگی پیرسون برای مدل اثرهای ثابت مورد فرا تحلیل قرار گرفتند. تمام عملیات آماری با استفاده از ویرایش دوم نرم افزار جامع فرا تحلیل انجام شد.
یافته ها: میانگین اندازه اثر کلی مطالعات مورد بررسی برای مدل اثرات ثابت برابر 0/385 و برای اثرات تصادفی برابر 0/363 بود (0/001p<). اندازه اثر تمام مطالعات مورد بررسی در سطوح 0/95 تا 0/99 معنی دار بود.
نتیجه گیری: بین اختلالات روان شناختی، باورهای کنترل سلامت، رضایت زناشویی، شادکامی در رضایت از زندگی، رضایت مندی زوجی، تصور بدن، گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی، اشتغال زنان، عوامل همراه، عوامل جمعیت شناختی، میزان دینداری جوانان، کیفیت زندگی مرتبط با سلامت و مصرف رسانه با سبک زندگی همبستگی معنی دار وجود داشت.
واژه‌های کلیدی: سبک زندگی اسلامی، فراتحلیل، متغیرهای همبسته
متن کامل [PDF 628 kb]   (527 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها