:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 29-36 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش تعدیل‌گر عمل به باورهای دینی در رابطه بین بهزیستی معنوی با افسردگی دانشجویان
عباس امان الهی*1، محمد زربخش2
1- گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران، اهواز، بلوار گلستان، دانشگاه شهید چمران اهواز. کد پستی: 6135783151 ، a.amanelahi@scu.ac.ir
2- گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (1608 مشاهده)
اهداف: پیچیدگی‌های زندگی نوین باعث بروز مشکلات مختلفی در افراد شده که افسردگی یکی از آنهاست. هدف پژوهش حاضر، بررسی رابطه بهزیستی معنوی با افسردگی با نقش تعدیل‌گری عمل به باورهای دینی در بین دانشجویان بود.
ابزار و روش‌ها: در این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی در سال ۱۳۹۷، تعداد ۲۰۵ نفر از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه شهیدچمران اهواز به‌صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به پرسش‌نامه‌های بهزیستی معنوی، معبد (عمل به باورهای دینی) و افسردگی بک (فرم کوتاه) پاسخ دادند. تجزیه و تحلیل داده‌ها توسط نرم‌افزار آماری SPSS ۲۱ و با استفاده از آزمون‌های همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون سلسله‌مراتبی صورت گرفت.
یافته‌ها: بین عمل به باورهای دینی و خرده‌مولفه‌های آن و بهزیستی معنوی با افسردگی، همبستگی منفی و معنی‌دار مشاهده شد
۰/۰۱<تعامل بهزیستی معنوی و عمل به باورهای دینی و مولفه‌های آن (شخصی، جمعی، عملی و دینی)، میزان واریانس تبیین‌شده افسردگی را به‌صورت معنی‌داری افزایش داد  p<۰/۰۵.
نتیجه‌گیری: عمل به باورهای دینی در رابطه بین بهزیستی معنوی و افسردگی در دانشجویان نقش تعدیل‌گر دارد و باعث افزایش شدت رابطه بین بهزیستی معنوی و افسردگی می‌شود.
واژه‌های کلیدی: بهزیستی معنوی، عمل به باورهای دینی، افسردگی
متن کامل [PDF 712 kb]   (211 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها