:: دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 57-64 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی آموزش مولفه‌های سبک زندگی اسلامی بر سازگاری و رضایت زناشویی زوجین
سیدطه هاشمی
پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تهران ایران ، hashemi@gmail.com
چکیده:   (1774 مشاهده)
اهداف: در سال‌های اخیر کمک به زوج‌ها برای بهبود روابط زناشویی خود با استفاده از روش­های مختلف درمان مورد توجه قرار گرفته است. هدف این مطالعه، بررسی اثربخشی آموزش مولفه‌های سبک زندگی اسلامی بر سازگاری و رضایت زناشویی زوجین بود.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل، ۲۰ زوج که در سال ۱۳۹۵ به مراکز مشاوره شهر تهران مراجعه کرده بودند، به‌روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شده و در دو گروه آزمایش و کنترل (هر کدام ۱۰ زوج) قرار گرفتند. مداخله آموزشی در گروه آزمایش در هشت جلسه دوساعته به‌همراه پرسش و پاسخ انجام گرفت. پرسش‌نامه‌های سازگاری زناشویی اسپانیر و رضایت زناشویی انریچ قبل و یک هفته بعد از مداخله و سپس یک ماه بعد به‌منظور سنجیدن ماندگاری توسط زوجین تکمیل شد. داده‌ها با نرم‌افزار SPSS و توسط آزمون‌های T مستقل، آنالیز واریانس با اندازه‌گیری‌های مکرر و T همبسته تحلیل شدند.
یافته‌ها: بین نمره‌های افتراقی پیش‌آزمون و پس‌آزمون سازگاری (۳/۳۴۱=t؛ ۰/۰۱p<) و رضایت زناشویی (۲/۱۵۴=t؛ ۰/۰۵p<) در دو گروه آزمایشی و گواه تفاوت معنی‌داری وجود داشت. میانگین نمرات سازگاری (۱۴/۰۸۲=F؛ ۰/۰۱p<) و رضایت زناشویی (۴/۸۷۷=F؛ ۰/۰۵p<) آزمودنی‌ها در سه نوبت اجرای آزمون تفاوت معنی‌داری داشت.
نتیجه‌گیری: آموزش مولفه‌های سبک زندگی اسلامی بر سازگاری و رضایت زناشویی زوجین موثر است.
واژه‌های کلیدی: سبک زندگی، سازگاری، رضایت، زناشویی
متن کامل [PDF 429 kb]   (201 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها