:: دوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 211-216 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش صبر با میانجی‌گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک‌شده در پرستاران
نرجس ابن‌رسول صنعتی، فریده حسین‌ثابت*، عبدالله معتمدی
گروه روان‌شناسی بالینی و عمومی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، farideh_hosseinsabet@yahoo.com
چکیده:   (1210 مشاهده)
اهداف: صبر یک ویژگی روانی و ثبات درونی است که نتیجه آن مدیریت احساسات و هیجانات، توان تحمل سختی‌ها و استرس و سخت‌کوشی در کارهاست. هدف این پژوهش، تعیین نقش صبر با میانجی‌گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک‌شده در پرستاران بود.
ابزار و روش‌ها: این پژوهش توصیفی- همبستگی از نوع تحلیل مسیر است که در سال ۱۳۹۴ در بین ۲۰۰ نفر از پرستاران بیمارستان‌های شهر تهران انجام شد که به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسش‌نامه‌های تمایز خود اسکورون، تنظیم هیجانی گراس و جان، استرس ادراک‌شده کوهن و مقیاس سنجش صبر حسین‌ثابت بود. داده‌ها پس از جمع‌آوری توسط نرم‌افزار SPSS AMOS ۲۱ و با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و مدل معادلات ساختاری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: الگو در جهت تبیین و برازش از وضعیت مناسبی برخوردار بود. صبر با استرس ادراک‌شده به‌صورت مستقیم رابطه منفی معنی‌دار داشت (۰/۰۰۱=p)، ولی با استرس ادراک‌شده رابطه غیرمستقیم به‌واسطه تمایز خود نداشت (۰/۹۶=p). همچنین صبر با تنظیم هیجانی به‌صورت مستقیم رابطه مثبت معنی‌دار داشت (۰/۰۴=p)، ولی با تنظیم هیجانی رابطه غیرمستقیم به‌واسطه تمایز خود نداشت (۰/۷۳=p).
نتیجه‌گیری: صبر به‌صورت مستقیم و بدون میانجی‌گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک‌شده پرستاران موثر است.
واژه‌های کلیدی: صبر، تمایز خود، استرس ادراک‌شده، تنظیم هیجانی، پرستاران
متن کامل [PDF 476 kb]   (175 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۹
* نشانی نویسنده مسئول: تهران، دهکده المپیک، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی. کد پستی: 1489684511


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها