:: دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 5-12 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر گروه‌درمانی شناختی- رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس؛ مطالعه موردی استان مرکزی
جواد رضایی
بخش مشاوره و سلامت روان، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، j.rezaei87@yahoo.com
چکیده:   (2420 مشاهده)
اهداف: با توجه به تاثیر درمان های نگرشی و شناختی- رفتاری بر افزایش سلامت روان بیماران مزمن و تاثیر روش های مقابله مذهبی و معنوی بر کاهش میزان دردهای ادراک شده و بیماری های مزمن و همچنین با درنظرگرفتن وجود زمینه های مباحث اسلامی و نقش و جایگاه تعیین کننده آن در فرهنگ جامعه­ ایرانی، پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر گروه درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) اجرا شد.
مواد و روش ها: در این پژوهش کاربردی از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل در سال 1395، تعداد 40 نفر از بیماران 35-18ساله استان مرکزی مبتلا به ام اس از نوع عود و بهبود به روش نمونه گیری تصادفی و به صورت داوطلبانه انتخاب شده و به طور تصادفی در دو گروه کنترل (20 نفر) و آزمایش (20 نفر) قرار گرفتند. برای جمع آوری داده ها از مقیاس اندازه گیری تجارب معنوی روزانه (DSES) و مقیاس سنجش سلامت روان مختص بیماران ام اس استفاده شد. گروه آزمایش 15 جلسه 2ساعته به صورت هفتگی تحت گروه درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور قرار گرفت. تحلیل داده ها از طریق نرم افزار SPSS 17 و با استفاده از آزمون T اختلافی دو نمونه مستقل انجام شد.
یافته ها: میانگین افتراقی نمرات معنویت روزانه و سلامت روان در دو گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنی داری داشتند (001/0=p).
نتیجه گیری: گروه درمانی شناختی ـ رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام اس استان مرکزی موثر است.
واژه‌های کلیدی: درمان شناختی ـ رفتاری، باورهای اسلام‌محور، معنویت، سلامت روان، مالتیپل اسکلروزیس
متن کامل [PDF 326 kb]   (509 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها