[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 3-4 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر گروه‌درمانی شناختی- رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس؛ مطالعه موردی استان مرکزی
جواد رضایی *
دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، j.rezaei87@yahoo.com
چکیده:   (198 مشاهده)
اهداف: با توجه به تاثیر درمان‌های نگرشی و شناختی- رفتاری بر افزایش سلامت روان بیماران مزمن و تاثیر روش‌های مقابله مذهبی و معنوی بر کاهش میزان دردهای ادراک‌شده و بیماری‌های مزمن و همچنین با درنظرگرفتن وجود زمینه‌های مباحث اسلامی و نقش و جایگاه تعیین‌کننده آن در فرهنگ جامعه­ ایرانی، پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر گروه‌درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس (مولتیپل‌اسکلروزیس) اجرا شد.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش کاربردی از نوع نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل در سال ۱۳۹۵، تعداد ۴۰ نفر از  بیماران ۳۵-۱۸ساله استان مرکزی مبتلا به ام‌اس از نوع عود و بهبود به‌روش نمونه‌گیری تصادفی و به‌صورت داوطلبانه انتخاب شده و به‌طور تصادفی در دو گروه کنترل (۲۰ نفر) و آزمایش (۲۰ نفر) قرار گرفتند. برای جمع‌آوری داده‌ها از مقیاس اندازه‌گیری تجارب معنوی روزانه (DSES) و مقیاس سنجش سلامت روان مختص بیماران ام‌اس استفاده شد. گروه آزمایش ۱۵ جلسه ۲ساعته به‌صورت هفتگی تحت گروه‌درمانی شناختی- رفتاری (CBT) با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور قرار گرفت.  تحلیل داده‌ها از طریق نرم‌افزار SPSS ??  و با استفاده از آزمون T اختلافی دو نمونه مستقل انجام شد.
یافته‌ها: میانگین افتراقی نمرات معنویت روزانه و سلامت روان در دو گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنی‌داری داشتند (۰/۰۰۱=p).
نتیجه‌گیری: گروه‌درمانی شناختی ـ رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس استان مرکزی موثر است.
واژه‌های کلیدی: درمان شناختی ـ رفتاری، باورهای اسلام‌محور، معنویت، سلامت روان، مالتیپل اسکلروزیس
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

رضایی جواد. تاثیر گروه‌درمانی شناختی- رفتاری با تاکید بر باورهای معنوی اسلام‌محور در افزایش معنویت و سلامت روان بیماران ام‌اس؛ مطالعه موردی استان مرکزی. 1. 1396; 1 (1) :3-4

URL: http://islamiclifej.com/article-1-22-fa.html

دوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.052 seconds with 783 queries by yektaweb 3571