:: دوره 2، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 131-135 برگشت به فهرست نسخه ها
همبستگی بین سبک زندگی اسلامی با رضایت از زندگی و سلامت روان
فریده درب اصفهانی، مهشاد معتقدی‌فرد، فریبرز ارفعی، عباس شکاری
گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه کاشان، کاشان، ایران ، mahshad_mf@yahoo.com
چکیده:   (1145 مشاهده)
اهداف: در سبک زندگی اسلامی، جهان‌بینی الهی و ارزش‌های کمال‌گرایانه و سعادت‌محورانه حاکم است که در تامین سلامت روان و رضایت از زندگی نقش مهمی دارند. پژوهش حاضر با هدف بررسی همبستگی بین سبک زندگی اسلامی با رضایت از زندگی و سلامت روان میان دانشجویان انجام شد.
مواد و روش‌ها: پژوهش توصیفی– همبستگی حاضر در سال ۱۳۹۲ در کاشان انجام شد. جامعه آماری شامل کلیه دانشجویان دختر و پسر دانشگاه کاشان بود. ۳۶۰ نفر از دانشجویان به روش نمونه‌گیری طبقه‌ای متناسب با حجم جامعه به‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسش‌نامه سبک زندگی اسلامی کاویانی (ILST)، مقیاس رضایت از زندگی داینر (SWLS) و پرسش‌نامه سلامت روان گلدبرگ و هیلر (GHQ-۲۸) بودند. تجزیه و تحلیل داده‌ها توسط آزمون همبستگی پیرسون و با استفاده از نرم‌افزارSPSS ۲۱  انجام شد.
یافته‌ها: میانگین آماری نمره سبک زندگی ۴۸/۵۲±۳۸۰/۲۱، سلامت روان ۱۵/۱۷±۲۶/۴۳ و رضایت از زندگی ۷/۶۹±۲۱/۲۷ به دست آمد. میان متغیر سبک زندگی اسلامی و متغیر رضایت از زندگی همبستگی مثبت و معنی‌دار (۰/۴۲=r؛ ۰/۰۰۱>p)، همچنین بین متغیر سبک زندگی اسلامی و متغیر سلامت روان نیز همبستگی مثبت و معنی‌‌داری وجود داشت (۰/۳۵=r؛ ۰/۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: سبک زندگی اسلامی با رضایت از زندگی و سلامت روان افراد همبستگی دارد.
واژه‌های کلیدی: سبک زندگی اسلامی، رضایت از زندگی، سلامت روان
متن کامل [PDF 455 kb]   (237 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها