دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 61-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hassanpoor M, Jabbari N, Esmail Nia Shirvani K. Analysis of components of artistic intelligence and its effect on mental health (a mixed research). Islamic Life Style. 2021; 5 (1) :61-76
URL: http://islamiclifej.com/article-1-517-fa.html
حسن پور معصومه، جباری نگین، اسماعیل نیا شیروانی کامبیز. واکاوی مولفه‌های هوش هنری و تاثیر آن بر بهداشت روان (یک پژوهش آمیخته). سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1400; 5 (1) :61-76

URL: http://islamiclifej.com/article-1-517-fa.html


1- دانشجوی دکتری، گروه مدیریت آموزشی، واحد گرگان، دانشگاه آزاد اسلامی، گرگان، ایران.
2- دانشیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد گرگان، دانشگاه آزاد اسلامی، گرگان، ایران (نویسنده مسئول). ، neginjabbary@gmail.com
3- استادیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد گرگان، دانشگاه آزاد اسلامی، گرگان، ایران.
چکیده:   (162 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف واکاوی مؤلفه‌های هوش هنری و تأثیر آن بر بهداشت روان (یک پژوهش آمیخته)، انجام شد. روش پژوهش از نظر هدف کاربردی، و از نظر روش آمیخته اکتشافی (تلفیقی از روش‌های کیفی و کمی) بود.
مواد و روش‌ها: در بخش کیفی جامعه آماری شامل خبرگان منتخب حوزه سازمان آموزش و پرورش استان مازندران با سابقه مدیریت و سیاست‌گذاری بودند که به صورت هدفمند به تعداد 17 نفر تعیین شدند. در بخش کمی جامعه آماری شامل کلیه دانش‌آموزان متوسطه اول استان مازندران در سال تحصیلی 99–1398 به تعداد 124796 نفر بود که طبق جدول کرجسی و مورگان، تعداد 375 نفر به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای انتخاب شدند. روش جمع‌آوری اطلاعات  کتابخانه‌ای، و ابزار اندازه‌گیری در بخش کیفی مصاحبه نیمه ساختاریافته و در بخش کمی شامل پرسشنامه محقق‌ساخته بود، که روایی سازه آن، با استفاده از روش تحلیل عاملی و مقدار پایایی از طریق ضریب آلفای کرونباخ  به ترتیب برای هوش هنری و بهداشت روان  برابر 94/0 و 92/0 محاسبه شد. روش تجزیه و تحلیل داده‌ها در بخش کیفی از طریق  کدگذاری های سه‌گانه روش گراندد تئوری)کدگذاری باز، کدگذاری محوری، و کدگذاری انتخابی) حاصل از مصاحبه‌های عمیق و باز با خبرگان و در بخش کمی از آزمون K-S جهت نرمال بودن متغیرهای پژوهش و جهت پاسخگویی به سؤالات پژوهش از آزمون t  تک گروهی، همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیونی و معادلات ساختاری با استفاده از نرم‌افزارهای SPSS22 و Amos انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که رابطه معناداری بین هوش هنری و مؤلفه‌های آن (استعداد هنری، نگرش هنری، ذوق هنری، فعالیت هنری، مهارت هنری و اقتصاد هنر) با بهداشت روان در دانش‌آموزان‌ پسر متوسطه اول استان مازندران وجود دارد.
نتیجه‌گیری: همچنین نتایج تحقیق برازش مدل مفهومی را تأیید نمود و یک مدل جامع برای هوش هنری و تأثیر آن بر بهداشت روان دانش‌آموزان پسر متوسطه اول استان مازندران ارائه گردید.
 
متن کامل [PDF 1516 kb]   (17 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/24 | انتشار: 1399/12/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb