[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه ایمان و سلامت معنوی بر مهار فشار روانی دانش آموزان دختر منطقه 4 شهر تهران
فاطمه خسروی
کارشناسی ارشد مشاوره و راهنمایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب، تهران ، ایران (نویسنده مسئول) ، fatemeh_khosravi@mihanmail.ir
چکیده:   (250 مشاهده)
هدف: یکی از معضلات عصر کنونی، استرس در میان انسانها است که زمینه ساز مشکلات بسیاری در زندگی بشر خواهد بود تا جایی که فشار روانی را بیماری تمدن جدید نام نهاده اند. این پژوهش با هدف تعیین رابطه ایمان و سلامت معنوی با مهار استرس در دانش آموزان دختر اجرا شد.
روش: این پژوهش توصیفی-همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانش آموزان دختر مقطع متوسطه دوم شهر تهران در سال 1399 بود. با روش نمونه گیری تصادفی خوشه‏ای تعداد 250 نفر انتخاب و پرسشنامه‏ ایمان مذهبی [1]، پرسشنامه سلامت معنوی [2] و پرسشنامه استرس ادراک شده [3] را تکمیل نمودند. به منظور پیش بینی سهم مهار استرس داده‏ها با استفاده از روش‏های آمار توصیفی، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیره به شیوه همزمان و با استفاده از SPSS نسخه 26 مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین سنی دانش آموزان دختر شرکت کننده در پژوهش 22/4 ± 76/18 سال بود. نتایج نشان داد که بین سلامت معنوی و ابعاد آن شامل سلامت وجودی و سلامت مذهبی با استرس ادراک شده در دانش آموزان دختر رابطه منفی و معناداری وجود دارد (05/0>P). بین ایمان نیز با استرس ادراک شده رابطه منفی و معنادار بود (05/0>P). همچنین، تحلیل رگرسیون به شیوه همزمان نشان داد که متغیرهای پیش بین با هم توان تبیین 39 درصد از واریانس نمره مهار استرس را داشته‏اند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، توصیه می‌شود که در مدارس و نهادهایی که با نوجوانان سروکار دارند در قالب برنامه‏های آموزشی-تفریحی به تقویت باورهای دینی و معنویت پرداخته شود.
واژه‌های کلیدی: ایمان، سلامت معنوی، مهار استرس، دانش آموز دختر
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/11 | پذیرش: 1399/6/20 | انتشار: 1399/6/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravi F. Investigating the Relationship between Faith and Spiritual Health on Controlling Stress in Female Students in District 4 of Tehran. Islamic Life Style. 2020; 4 (2)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-425-fa.html

خسروی فاطمه. بررسی رابطه ایمان و سلامت معنوی بر مهار فشار روانی دانش آموزان دختر منطقه 4 شهر تهران. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1399; 4 (2)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-425-fa.htmlدوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4227