دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1399 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 34-40 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

chopanisoury M, sharifinia M, ghamari M. The Effectiveness of Monotheistic Integrated Therapy Group on Marital Boredom of Married Women. Islamic Life Style. 2020; 4 (3) :34-40
URL: http://islamiclifej.com/article-1-420-fa.html
چوپانی صوری مراد، شریفی نیا محمد حسین، قمری محمد. اثربخشی گروه درمانی یکپارچه توحیدی بر دلزدگی زناشویی زنان متأهل. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1399; 4 (3) :34-40

URL: http://islamiclifej.com/article-1-420-fa.html


1- دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
2- استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم، ایران ، sharifinia1@gmail.com
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر
چکیده:   (881 مشاهده)
هدف: هدف از انجام این پژوهش تعیین میزان اثربخشی گروه درمانی با رویکرد یکپارچه توحیدی بر دل‌زدگی زناشویی زنان متأهل، می‌باشد.
روش: پژوهش حاضر در قالب یک طرح نیمه‌آزمایشی با پیش‌آزمون-پس‌آزمون و پی‌گیری یک‌ماهه انجام شد. افراد انتخاب‌شده به روش جایگزینی تصادفی در دو گروه 12 نفره شامل گروه آزمایشی و گروه گواه قرار گرفتند. قبل از شروع مداخله‌های درمانی، برای هر دو گروه آزمون دل‌زدگی زناشویی در پاییز (1394) اجرا شد. پس از آن، برای گروه آزمایشی 10 جلسه گروه‌درمانی یکپارچه توحیدی و برای گروه کنترل نیز 10 جلسه گفتگوی آزاد انجام شد. پس از پایان مداخله درمانی و یک‌ماه بعد برای پی‌گیری، مجدداً هر دو گروه مقیاس فوق را که ابزار اندازه‌گیری پژوهش حاضر بود، تکمیل نمودند. جامعه آماری 24، نفر از زنان متأهل مراجعه‌کننده به مرکز مشاوره خانواده پیوند انجمن اولیاء و مربیان شهرستان نقده به عنوان نمونه در دسترس مورد مطالعه قرار گرفتند. این افراد از بین کسانی انتخاب شدند که به‌خاطر مشکلات خانوادگی و اختلاف با همسر به این مرکز مشاوره مراجعه کرده بودند و در مقیاس دل‌زدگی زناشویی نمره بالایی گرفته بودند. تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست آمده با استفاده از روش تحلیل کوواریانس و با بهره‌گیری از نسخه 24 نرم‌افزار آماری SPSS تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میزان دل‌زدگی زناشویی در گروه آزمایشی بعد از مداخله گروه-درمانی یکپارچه توحیدی به‌طور معناداری پایین‌تر از گروه گواه است (01/0). لذا با توجه به یافته‌ها، مؤثر بودن گروه‌درمانی یکپارچه توحیدی تأیید شد.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش و مؤثر بودن گروه‌درمانی یکپارچه توحیدی، و متناسب بودن آن با فرهنگ و مذهب کشور ما پیشنهاد می‌شود، مشاوران خانواده برای کاهش مشکلات خانوادگی و دل‌زدگی زناشویی، از این رویکرد استفاده نمایند..
متن کامل [PDF 896 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/4 | انتشار: 1399/8/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb