[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه فرازناشویی زنان، تهدید سلامت فرد و خانواده
دکتر فرشته بهمنش1، خانم ملیحه رضایی2
1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، f.behmanesh2015@gmail.com
2- کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، شاغل در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل
چکیده:   (309 مشاهده)
زمینه و هدف: رابطه فرازناشویی، تهدیدی برای سلامت فردی و خانوادگی به شمار می رود.اما به دلیل تابو بودن، از طرف کارشناسان و پژوهشگران، به این مسئله، به عنوان زنگ خطر سلامت فرد، خانواده و جامعه، توجه جدی نشده است. پژوهش حاضر با رویکرد کیفی، به تبیین درک و تجربه زنان متاهل درگیر در روابط فرازناشویی پرداخته و در نهایت برخی آیات و روایات مرتبط با یافته های مطالعه، آورده شده است.
روش پژوهش: این مطالعه کیفی با رویکرد تحلیل محتوی قراردادی انجام شده است. نمونه گیری هدفمند با حداکثر تنوع بر 15 خانم متاهل با تجربه رابطه فرازناشویی و با مصاحبه های نیمه ساختاریافته انجام شد. همزمان با جمع آوری داده ها، تحلیل داده ها با مدیریت نرم افزار MAXQDA نسخه 10 ادامه یافت. با پیشرفت مصاحبه ها، الگوها و معانی اصلی درون مصاحبه ها مشخص شد و زیرطبقات و طبقات شکل گرفتند. سپس یافته های مطالعه، با توجه به آیات و روایات مرتبط تحلیل و بررسی شدند.
یافته ها: یافته های این مطالعه نشان داد اکثر خانم های درگیر در روابط فرازناشویی، دچار مشکل تعارض زناشویی با همسر بودند و برای اشباع پوچی های روانی خود، به این مدل رابطه ورود پیدا کردند. مرگ ارزش ها و دوگانگی های احساسی و تاثیر مخرب این روابط، روی سلامت فردی و خانوادگی، در بیانات بیشتر آن ها نمود پیدا کرد. در نهایت، برای زیرطبقات بداخلاقی همسر، خلاهای عاطفی، ناسازگاریهای جنسی، احساس شرم و گناه و همچنین مقولات دوستی های پنهانی و زنا نیز آیات و روایات مرتبط آورده شد.
نتیجه گیری: روابط فرازناشویی تهدیدی برای سلامت فرد، خانواده و در نتیجه جامعه می باشد. ازاین رو لزوم مشاوره مهارتهای زندگی و تحکیم روابط زناشویی، بیش از پیش مشخص می شود. همچنین آگاهی دادن به زوجین درباره فرامین الهی و آموزه های اسلامی، قطعا در تغییر نگرش به روابط فرازناشویی موثر خواهد بود.
واژه‌های کلیدی: فرازناشویی، ازدواج، مطالعه کیفی، قرآن، سلامت، خانواده
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/4/3 | پذیرش: 1399/5/11 | انتشار: 1399/6/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behmanesh F, Rezaei M. Women, s extramarital relationship, threatening the health of individual and family  . Islamic Life Style. 2020; 4 (2)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-383-fa.html

بهمنش فرشته، رضایی ملیحه. رابطه فرازناشویی زنان، تهدید سلامت فرد و خانواده. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1399; 4 (2)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-383-fa.htmlدوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4227