[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 2 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر بخشی زوج درمانی اسلام محور بر بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی زوجین
دکتر رقیه نوری پورلیاولی، دکتر رضا پورحسین، دکتر ندا ملکی*، دکتر سیمین حسینیان، دکتر هاجرخاتون قدمی جویباری
دانشگاه الزهرا ، malekineda59@yahoo.com
چکیده:   (423 مشاهده)
زمینه و هدف: خانواده کانونی است که بذر هویت، فرهنگ و شخصیت هر فرد در آن پایه­ریزی می­شود و هر گونه آسیبی به آن، نسل آینده را از آثار سوء خود مصون نخواهد گذاشت و سازمان­های اجتماعی زیادی را درگیر خود خواهد ساخت. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی زوج درمانی اسلام محور بر بهزیستی روان­شناختی و کیفیت زندگی زوجین بود.
روش: طرح پژوهش حاضر، نیمه آزمایشی با مرحله پیش آزمون، پس آزمون و گروه گواه بود. جامعه آماری را زوجین مراجعه کننده به مرکز مشاوره شهر رشت تشکیل دادند که با رعایت ملاکهای ورود و خروج 16 زوج انتخاب شدند که  در دو گروه آزمایش و گواه جای گرفتند. ابزار تحقیق، فرم کوتاه پرسش­نامه کیفیت زندگی (36-SF) و شاخص بهزیستی شخصی بزرگسالان (PWI-A) بود. پروتکل زوج­درمانی اسلام محور شامل یک برنامه آموزشی 1 ساعته (8 جلسه) توسط پژوهشگران  این تحقیق برای گروه مورد نظر به صورت کارگاهی با پاورپوینت، سخنرانی، پرسش و پاسخ و ایفای نقش اجرا گردید. برای تجزیه و تحلیل داده ها، با توجه به هدف پژوهش از آماره­های توصیفی  مانند میانگین، انحراف استاندارد و آزمون کولموگروف اسمیرنوف، آزمون لون و تحلیل واریانس چند متغیره با استفاده از نرم افزار SPSS  نسخه 22 برای تحلیل داده ها استفاده شده است.
یافته­ها: نتایج نشان داد که زوج درمانی اسلام محور  باعث ارتقا بهزیستی روان­شناختی و کیفیت زندگی زوجین گروه آزمایش را در مقایسه با گروه گواه به صورت معناداری بود(p<0.05).
بحث و نتیجه گیری: باتوجه به نتایج، برای ارتقا بهزیستی روان­شناختی و کیفیت زندگی می­توان از زوج درمانی اسلام محور بهره برد و لذا به درمان گران پیشنهاد می‌شود تا بر مبنای پرسشنامه سبک زندگی مذهبی جدید و بر درمانگری بر پایه سبک اساس آموزه‌های سبک زندگی مذهبی، بسته درمانی تهیه نمایند تا بتوان از آن در مسیر درمانگری استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: زوج درمانی اسلام محور، بهزیستی روان‌شناختی، کیفیت زندگی، زوجین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۶
* نشانی نویسنده مسئول: malekineda59@yahoo.com
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Efficacy of Islam-centered Couple Therapy on the Psychological Well-being and Quality of Couples Life. Islamic Life Style. 2019; 3 (2)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-282-fa.html

نوری پورلیاولی رقیه، پورحسین رضا، ملکی ندا، حسینیان سیمین، قدمی جویباری هاجرخاتون. اثر بخشی زوج درمانی اسلام محور بر بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی زوجین. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1398; 3 (2)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-282-fa.htmlدوره 3، شماره 2 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4009