[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 2 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه بین جهت‌گیری مذهبی و امید به زندگی در میزان رضایت از زندگی
آقای محمدابراهیم سبزواری، دکتر معصومه کرامتی*، دکتر سیدعقیل نسیمی
، masoomeh.keramati@yahoo.com
چکیده:   (625 مشاهده)
اهداف: پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه بین جهت‏گیری مذهبی و امید به زندگی در میزان رضایت از زندگی مشاوران شاغل در اداره‏ آموزش و پرورش انجام شد.
ابزار و روش: بدین منظور طی یک طرح همبستگی، با بهره‏گیری از روش نمونه‏گیری خوشه‏ای چندمرحله‏ای از میان کارکنان اداره‏ی آموزش و پرورش خراسان شمالی، مشاوران مدارس انتخاب شدند که تعدادشان40 نفر بود. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه‏های جهت‏گیری مذهبی آلپورت، مقیاس امید به زندگی اشنایدر و مقیاس رضایت از زندگی داینر (SWLS) بودند که مشاوران آنها را تکمیل نمودند. داده‏ها در ابتدا با استفاده از روشهای آمار توصیفی مانند جداول توزیع فراوانی، نمودارها، محاسبه میانگین، انحراف معیار و در ادامه با آماره‏های استنباطی و ضریب همبستگی پیرسون و با استفاده از نرم افزار SPSS ورژن 25مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: یافته ها موید این بود که بین جهت‏گیری مذهبی و امید به زندگی با رضایت از زندگی مشاوران شاغل در آموزش و پرورش رابطه‏ مثبت و معنادار وجود دارد.
نتیجه گیری: نتایج حاکی از آن بود که بین جهت‏گیری مذهبی و امید به زندگی رابطه‏ مثبت و معنادار وجود دارد؛ و بین امید به زندگی با رضایت از زندگی رابطه‏ مثبت و معنادار وجود دارد؛ و نیز بین جهت‏گیری مذهبی با رضایت از زندگی رابطه‏ مثبت و معنادار وجود دارد؛ بین جهت‏گیری مذهبی بیرونی و امید به زندگی، رابطه‏یمثبت و معنادار وجود دارد، اما جهت‏گیری مذهبی بیرونی با رضایت از زندگی رابطه‎‏ معناداری ندارد؛ و بین جهت‏گیری مذهبی درونی و امید به زندگی و نیز بین جهت‏گیری مذهبی درونی و رضایت از زندگی، رابطه‏ مثبت و معنادار وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: جهت‌گیری مذهبی، امید به زندگی، رضایت از زندگی، مشاوران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

investigate relationship between religious orientation and life expectancy in rate of Life satisfaction in counselors who works in department of education and training. Islamic Life Style. 2019; 3 (2)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-242-fa.html

سبزواری محمدابراهیم، کرامتی معصومه، نسیمی سیدعقیل. بررسی رابطه بین جهت‌گیری مذهبی و امید به زندگی در میزان رضایت از زندگی. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1398; 3 (2)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-242-fa.htmlدوره 3، شماره 2 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4009