[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مفهوم شناسی حفظ قرآن و تاثیر آن بر سبک زندگی
آقای محمد مهدی بحرالعلوم ، دکتر منصور پهلوان، حجت الاسلام حسن طارمی راد
پژوهشکده نهج البلاغه
چکیده:   (115 مشاهده)
 حفظ قرآن کریم که یکی از روشهای انس با قرآن است، زمینه ساز سبک زندگی بر اساس آموزه های قرآن و به تبع آن تضمین کننده سلامت شخص و جامعه خواهد بود. اما باید توجه داشت که بر اساس آیات و روایات، حفظ قرآن دارای مراتبی است که تاثیر هر یک از مراتب آن در دست یابی به سبک زندگی اسلامی متفاوت است.
هدف تحقیق آن است که ضمن بیان مراتب حفظ قرآن، تاثیر هر یک از آن مراتب بر سبک زندگی بر اساس آموزه های قرآن بیان شود.
روش تحقیق، روش کتابخانه ای بوده و با استفاده از رویکرد تحلیل محتوایی  با بررسی آیات قرآن و استفاده از تفاسیر معتبر چون تفسیر المیزان و تفسیر مجمع البیان و همچنین روایات مرتبط در کتب روایی معتبر انجام گردیده است.
یافته های تحقیق آن است که حفظ قرآن که در آیات و روایات مورد توجه و تأکید است دارای مراتبی شامل حفظ الفاظ قرآن یا از بَرکردن آن، حفظ یا ذکر مفاهیم قرآن یا فهم آن، حفظ حدود قرآن یا عمل به دستورات آن، و حفظ قلبی قرآن یا دریافت حقایق آن است. هر مرتبه می تواند مقدمه ای برای مرتبه بالاتر باشد. از سوی دیگر سبک زندگی به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اطلاق می شود. تاثیر هر مرتبه از حفظ قرآن بر سبک زندگی متفاوت و منطبق با آن مرتبه خواهد بود.
نتیجه تحقیق آن است که حفظ الفاظ قرآن با همه اهمیتی که دارد تأمین کننده همه مزایای ذکر شده برای حفظ قرآن در آیات و روایات نیست. و تنها بعضی از مؤلفه های رفتاری فرد را تغییر می دهد. در مرتبه ای بالاتر حفظ مفاهیم قرآن علاوه بر آنچه ذکر شد، در حیطه دانشی فرد تأثیر گزار است و زمینه دستیابی به تغییر رفتار و انطباق آن را بر سبک زندگی بر اساس آموزه های قرآن فراهم می آورد.
 حفظ حدود قرآن که همان عمل به دستورات قرآن است، انطباق رفتار انسان بر آموزه های قرآنی و در واقع تبلور عینی سبک زندگی قرآنی است. حفظ قلبی قرآن به عنوان بالاترین مرتبه حفظ قرآن، باعث می شود علاوه بر تطبیق علایق، نظرات و گرایشهای انسان با مبانی قرآنی اعمال و رفتار وی نیز بر این اساس شکل گرفته و سعادت دنیا و عقبی نصیب او گردد.

 
واژه‌های کلیدی: حفظ قرآن، فهم، حدود، قلب، مراتب، سبک زندگی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Conceptualization of the Qur'an and its impact on lifestyle. Islamic Life Style. 2019; 3 (1)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-237-fa.html

بحرالعلوم محمد مهدی، پهلوان منصور، طارمی راد حسن. مفهوم شناسی حفظ قرآن و تاثیر آن بر سبک زندگی. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1397; 3 (1)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-237-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855