[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین نقش صبر با میانجی گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک شده در پرستاران
خانم نرجس ابن رسول صنعتی، دکتر فریده حسین ثابت ، دکتر عبدالله معتمدی
دانشگاه علامه طباطبائی ، farideh_hosseinsabet
چکیده:   (178 مشاهده)
اهداف: صبر یک ویژگی روانی و ثبات درونی است که نتیجه آن مدیریت احساسات و هیجانات، توان تحمل سختی‌ها و سخت کوشی در کارهاست و استرس ادراک شده به درجه ای که افراد رویدادهای زندگیشان را غیرقابل پیش بینی، غیر قابل کنترل و پرفشار ارزیابی می کنند، اشاره دارد. این سه ویژگی در پژوهش های مختلف به عنوان مؤلفه های محوری در تجربه استرس معرفی شده اند. هدف این پژوهش تعیین نقش صبر با میانجی گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک شده در پرستاران بوده است.  
روشها: پژوهش از نوع همبستگی با مدل تحلیل مسیر بود. افراد نمونه شامل 200 نفر پرستار شاغل در بیمارستان های شهر تهران بودند، که از طریق روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای بکار برده شده برای سنجش متغیرهای پژوهش عبارت بودند از: مقیاس سنجش صبر حسین ثابت، مقیاس تمایز یافتگی اسکورون (DSI-R)، مقیاس تنظیم هیجانی گراس و جان (ER) و مقیاس استرس ادراک شده کوهن (PSS). تحلیل داده ها از طریق نرم افزارSPSS-21  و AMOS  انجام گرفت.
یافته ها: ارتباط صبر به طور مستقیم با استرس ادارک شده (47/0-=β ، 001/0= p) و تنظیم هیجانی(14/0=β ، 04/0= p) از نظر آماری معنی دار بود اما ارتباط صبر با استرس ادارک شده و تنظیم هیجانی با میانجی گری تنظیم خود از نظر آماری معنی دار نبود.
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که صبر به صورت مستقیم با استرس ادراک شده و تنظیم هیجانی همبستگی دارد و تمایز از خود در این ارتباط نقش میانجی گری ندارد.
واژه‌های کلیدی: صبر، تمایز خود، استرس ادراک شده، تنظیم هیجانی، پرستاران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

hosseinsabet F, motamedi A. The relation between Patience and Mediating Role of Self-differentiation in Emotion Regulation and Perceived Stress among Nurses. Islamic Life Style. 2018; 2 (4)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-226-fa.html

ابن رسول صنعتی نرجس، حسین ثابت فریده، معتمدی عبدالله. تعیین نقش صبر با میانجی گری تمایز خود بر تنظیم هیجانی و استرس ادراک شده در پرستاران. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1397; 2 (4)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-226-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3824