[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی آموزشی مبتنی بر مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی بر رضایت از زندگی زنان مبتلا به فیبرومیالژیا
صدیقه خیاطان مصطفوی، اصغر آقایی ، محسن گل پرور
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان). ، aghaeipsy@gmail.com
چکیده:   (578 مشاهده)
اهداف: رضایت از زندگی نگرشی است که فرد از زندگی خود دارد و به طور تنگاتنگی با رفاه و آسایش شخص مرتبط است.  با توجه به همین امر پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی بر رضایت از زندگی در زنان مبتلا به فیبرومیالژیا انجام شد.
مواد و روش­ ها: این پژوهش به صورت طرح نیمه­آزمایشی، در قالب کازآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی دو­گروهی (یک گروه آزمایش و یک گروه کنترل) و طی سه مرحله­  (پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری) اجرا گردید. نمونه پژوهش شامل 30 زن مبتلا به فیبرومیالژیا در شهر اصفهان بودند که بر اساس معیارهای ورود به پژوهش به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. افراد در گروه آزمایشی علاوه بر درمان دارویی،  برنامه آموزش مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی را طی 12 جلسه گروهی یک بار در هفته نیز دریافت کردند، اما افراد گروه کنترل تنها درمان دارویی را دریافت نمودند. کلیه شرکت­کنندگان پرسشنامه رضایت از زندگی ( SWLS) را در سه مرحله پیش­آزمون، پس­آزمون و در مرحله پی­گیری (45 روز پس از پس­آزمون) تکمیل کردند. داده­های حاصل از اجرای پژوهش از طریق تحلیل واریانس اندازه­های تکرار شده تحلیل گردید.
یافته ­ها: نتایج تحلیل واریانس با اندازه­گیری تکرار شده نشان داد که برنامه مبتنی بر مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی بر افزایش رضایت از زندگی در مراحل پس آزمون و پیگیری تأثیر معنا­داری دارد، به طوری که رضایت از زندگی زنان گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل بهبود قابل توجهی یافته بود (01/0>p).
 نتیجه­ گیری: طبق نتایج این پژوهش، آموزش مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی به شیوه گروهی روش موثری برای افزایش رضایت از زندگی در زنان مبتلا به بیماری فیبرومیالژیا است. این یافته دارای دستآوردهای کاربردی برای مسیرهای پژوهشی در آینده و نیز یاری­رسانی بالینی به زنان مبتلا به فیبرومیالژیا است.
 
واژه‌های کلیدی: رضایت از زندگی، معنویت درمانی ایرانی- اسلامی، مدیریت استرس‌، فیبرومیالژی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khayatan-Mostafavi S, Aghaie A, Golparvar M. The Effectiveness of Iranian-Islamic Spiritual Stress Management Therapy on the Satisfaction with Life in Women with Fibromyalgia. Islamic Life Style. 2018; 2 (4)
URL: http://islamiclifej.com/article-1-215-fa.html

خیاطان مصطفوی صدیقه، آقایی اصغر، گل پرور محسن. اثربخشی آموزشی مبتنی بر مدیریت استرس با محتوای معنویت درمانی ایرانی- اسلامی بر رضایت از زندگی زنان مبتلا به فیبرومیالژیا. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1397; 2 (4)

URL: http://islamiclifej.com/article-1-215-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت Islamic Life Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3824