دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 287-275 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadbeigi M, Taheri A, Abolmaali K, Gharergozli K. Presenting the Structural Model of Depression, Anxiety and Stress based on Childhood Trauma and Perceived Social support with the Mediation of Alexithymia in Patients with Epilepsy. Islamic Life Style 2023; 7 (1) :275-287
URL: http://islamiclifej.com/article-1-1801-fa.html
محمدبیگی معصومه، طاهری افسانه، ابولمعالی خدیجه، قررگوزلی کوروش. ارائه الگوی ساختاری افسردگی، اضطراب و استرس بر اساس ترومای کودکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با میانجیگری ناگویی هیجانی در بیماران مبتلا به صرع. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1402; 7 (1) :275-287

URL: http://islamiclifej.com/article-1-1801-fa.html


1- دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی، گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- استادیار، گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران (نویسنده مسئول). ، a2_taheri@yahoo.com
3- دانشیار، گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
4- استاد، بیمارهای مغز و اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (127 مشاهده)
هدف: صرع یک اختلال عصبی شایع است که با حملات صرعی مکرر و خود به خود مشخص می‌شود و با داروهای فعلی به خوبی کنترل نمی‌شود. از آنجا که در علم روانشناسی بروز هر پدیده را وابسته به شکل گیری و تاثیرگذاری چندین عامل می‌دانند، لذا شاید از جمله عواملی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم می‌توانند بر رابطه افسردگی، اضطراب و استرس با ناگویی هیجانی، ترومای کودکی و حمایت اجتماعی ادراک شده تاثیرگذار باشند،  هدف پژوهش حاضر بررسی ارائه الگوی ساختاری افسردگی، اضطراب و استرس بر اساس  ترومای کودکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با میانجیگری ناگویی هیجانی در بیماران مبتلا به صرع می باشد.
مواد و روش ها: این مطالعه از نظر هدف کاربردی و روش گردآوری داده‌ها روش همبستگی، از نوع توصیفی می باشد.  جامعه آماری پژوهش حاضر بیماران مبتلا به صرع کشور ایران در سال 1400-1399 می باشد. با توجه به تعداد متغیرها و مسیرها برای انجام آزمون معادلات ساختاری در مجموع  260 آزمودنی مورد نیاز برآورد می شود. از روش نمونه گیری تصادفی ساده استفاده شد. ابزار جمع آوری اطلاعات ناگویی هیجانی تورنتو 20،پرسشنامه ترومای دوران کودکی، مقیاس حمایت اجتماعی ادراک شده، مقیاس حمایت اجتماعی ادراک شده جمع شده است.  داده ها در نرم افزار آماری Amus24 وSPSS24و مدل یابی معادلات ساختاری (SEM)مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: ضریب مسیر بین ناگویی هیجانی و پریشانی روان شناختی (001/0= P ،488/0=β) مثبت و معنادار است. ضریب مسیرکل بین ترومای کودکی(001/0= P ،454/0=β) با پریشانی روان شناختی مثبت و ضریب مسیرکل بین حمایت اجتماعی ادراک شده با پریشانی روان شناختی (001/0= P ،412/0-=β) منفی و معنادار بود. ضریب مسیر غیر مستقیم بین ترومای کودکی (001/0=  P ،160/0=β) با پریشانی روان شناختی مثبت و ضریب مسیر غیر مستقیم بین حمایت اجتماعی ادراک شده با پریشانی روان شناختی (001/0= P ،217/0-=β) منفی و معنادار بود.
نتیجه گیری : باتوجه به نتایج این پژوهش نتیجه گرفته می‌شود، ناگویی هیجانی، ترومای کودکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با افسردگی، اضطراب و استرس رابطه معناداری دارند؛ ازطرفی نقش میانجی ناگویی هیجانی در ارتباط بین ناگویی هیجانی، ترومای کودکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با افسردگی، اضطراب و استرس تأیید شده است.
متن کامل [PDF 844 kb]   (48 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/7/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb