آماده انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترا، رشته علوم سیاسی، واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران
2- استادیار، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، قم، ایران ، Ali1969919@gmail.com
3- استادیار، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، قم، ایران
چکیده:   (770 مشاهده)
پژوهش حاضر با هدف دستیابی به میزان و نحوه تاثیر تماشای یا شنیدن برنامه‌های دینی و مذهبی صداوسیما در ارتقای دینداری مخاطبان، انجام شده است. دین به عنوان یک نهاد اجتماعی، در شکل­گیری هنجارها و ارزش­های جامعه دینداران، نقشی اساسی را ایفا کند و مخاطبان خود را بسوی سعادت و کمال رهنمون سازد. این نهاد اجتماعی برای رسیدن به اهداف خود، از ابزارهای مختلفی بهره می­گیرد، که یکی از آنها، رسانه­های ارتباط جمعی است و از آنجا که در جمهوری اسلامی ایران، صداوسیما - رسانه ملی - مهمترین رسانه جمعی است، تعیین نقش این رسانه در رسیدن به این هدف مهم، ضروری است.
....برای انجام این پژوهش از روش تحقیق پیمایشی استفاده شد. جامعه آماری تحقیق افراد 15 تا 60 سال با سواد ساکن شهر ساری بوده اند که با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی خوشه‌ای چند مرحله‌ای تعداد 317 نفر از آنان به عنوان افراد نمونه انتخاب شدند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته و به صورت مصاحبه حضوری با افراد نمونه، جمع آوری شده است. برای تحلیل یافته ها نیز از آزمون آماری خی‌‌دو استفاده شد
  یافته­ها نشان می­دهد، 1/51درصد از بینندگان یا شنوندگان برنامه­های رادیو  و تلویزیون، استفاده کننده برنامه‌های دینی و مذهبی صداوسیما بوده­اند. 5/11 درصد، بیننده پی‌گیر و 2/46 درصد بیینده غیرپی‌گیر مذکور بوده‌اند.. یعنی تقریبا نزدیک به نیمی از مخاطبان برنامه­های دینی و مذهبی، در استفاده از این برنامه­ها، چندان فعال نیستند و بصورت جدی آنها را دنبال نمی‌کنند.  مهمترین یافته تحقیق آن است که فقط 46 درصد از مخاطبان برنامه‌های دینی و مذهبی صدا و سیما،  عملکرد این برنامه ها را در ارتقای دینداری مردم موفق و کاملا موفق ارزیابی کرده‌اند . فقط 4/49 درصد با کیفیت کنونی این برنامه کاملا موافق‌یاموافق بوده‌اند. سیاست‌زده بودن برنامه‌های دینی و مذهبی، مهمترین انتقادی بوده که مخاطبان نسبت به این برنامه‌ها ابراز داشته‌اند..برنامه های صدا و سیما فقط 10 درصد  بعنوان منبع کسب اطلاعات دینی و مذهبی پاسخگویان بوده است.


 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1402/1/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb