آماده انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه گلستان ، m.sarani@gu.ac.ir
چکیده:   (630 مشاهده)
مقدمه: باوجود فراوان بودن خریدهای وسواس گونه در بین نسل جوان، این ناهنجاری کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ است و فرهنگ حامی مصرف‌گرایی از مبتلا شدن بیشتر این نوع از بیماران سود می‌برد. پژوهش حاضر، بررسی تأثیر خودآگاهی عمومی و مادی‌گرایی بر خرید وسواسی با نبین نقش تعدیل‌گری سبک زندگی اسلامی است.
روش: این پژوهش کاربردی بوده، از حیث هدف توصیفی است. اعضای نمونه‌ی آماری این پژوهش، 384 نفر از دانشجویان دانشگاه سمنان بودند که از طریق پرسشنامه‌های خرید وسواسی فابر و اوگین (1992)، مادی‌گرایی ریچینز و داوسون (1992)، خودآگاهی عمومی  فنگستین و همکاران (1975) و سبک زندگی اسلامی کاویانی (1389) مورد سنجش قرار گرفتند. پایایی ابزار تحقیق به‌وسیله آلفای کرونباخ و روایی آن از طریق تحلیل عاملی تأییدی موردسنجش و تائید قرار گرفت. جهت بررسی فرضیات تحقیق از مدل معادلات ساختاری و نرم‌افزارهای LISREL و Warppls استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد خودآگاهی تأثیر مستقیم و مثبتی و معناداری بر مادی‌گرایی دارد و مادی‌گرایی به‌طور مثبت خرید وسواسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همچنین خود‌آگاهی عمومی به‌طور غیر مستقیم و از طرق مادی‌گرایی، تأثیر مثبتی بر خرید وسواسی دارد، همچنین سبک زندگی اسلامی به عنوان تعدیل‌گر نقش خود را به خوبی ایفا کرده و می‌تواند اثر متغیرهای تأثیرگذار بر خرید وسواسی را کاهش دهد.
بحث و نتیجه‌گیری: پیشنهاد می‌شود به منظور جلوگیری از شیوع خریدهای وسواس‌گونه در بین قشر جوان و به ویژه دانشجویان ترویج و آموزش سبک زندگی اسلامی در سرفصل‌های آموزشی و مهارتی قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1401/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb