دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 91-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodashenas Firouzabadi N, Donyavi R, Bagheri H. The Effectiveness of Metacognitive Education of Changing Personal Structures on Perfectionism and Emotional Dyslexia in Students with the flip-flop of Triple Words Approach Based on Equilibrium Theory in Islam. Islamic Life Style 2023; 7 (1) :79-91
URL: http://islamiclifej.com/article-1-1103-fa.html
خداشناس فیروزآبادی ندا، دنیوی رضا، باقری حسین. اثربخشی آموزش فراشناختیِ تغییر سازه‌های شخصی بر کمال‌گرایی و ناگویی هیجانی در دانشجویان مبتنی بر نظریه تعادل در اسلام. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت. 1402; 7 (1) :79-91

URL: http://islamiclifej.com/article-1-1103-fa.html


1- دانشجوی دکتری، گروه روانشناسی، واحد نکا، دانشگاه آزاد اسلامی، نکا، ایران (نویسنده مسئول). ، nfiruzabadi@gmail.com
2- استادیار، گروه روانشناسی، واحد نکا، دانشگاه آزاد اسلامی، نکا، ایران.
چکیده:   (531 مشاهده)
هدف: هدف از انجام این پژوهش، بررسی اثربخشی آموزش تغییر سازه‌های شخصی بر کمال‌گرایی و ناگویی هیجانی در دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب است.
مواد و روش ها: این پژوهش از نظر هدف، کاربردی و از نظر شیوه گردآوری و تحلیل داده‌ها، نیمه‌آزمایشی با طرح پیشآزمون_ پس‌آزمون با گروه کنترل و از نظر موقعیت، میدانی است. جامعه آماری این پژوهش، شامل کلیه دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب بوده است که تعداد آن‌ها برابر 20145 نفر بوده که از این تعداد،30 نفر به شیوه نمونه‌گیری در دسترس به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها در این پژوهش شامل دو پرسشنامه استاندارد کمال‌گرایی هویت و فلت(1991) و پرسشنامه ناگویی هیجانی تورنتو(1994)، بوده است. جلسات فراشناخت درمانی براساس پروتکل تغییر سازه‌های شناختی مبتنی بر نظریه تعادل در اسلام در هشت جلسه انجام شده است.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان‌داد که آموزش تغییر سازه‌های شخصی بر کمال‌گرایی و ناگویی هیجانی در دانشجویان تأثیر داشته است. همچنین نتایج نشان‌داد که آموزش تغییر سازه‌های شخصی بر مؤلفه‌های کمال‌گرایی در دانشجویان تأثیر داشته است.
نتیجه‌گیری: علاوه بر این، نتایج نشان داد که آموزش تغییر سازه‌های شخصی بر مولفه‌های ناگویی هیجانی در دانشجویان نیز تأثیر داشته است. از این رو مراکز آموزشی، مشاوره و تربیتی میتوانند از این روش استفاده نمایند.
متن کامل [PDF 709 kb]   (111 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1400/12/14 | انتشار: 1402/2/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb